Jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia jaskry?

Jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia jaskry?

Ocena: brak
Głosów: 0

Możemy wymienić kilka popularnych chorób oka, o których warto wiedzieć nieco więcej. Jedną z nich jest jaskra. To przypadłość, która wpływa na nerw wzrokowy w oku. Jej przyczyną jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a jeśli nie zostanie wyleczona, może prowadzić do utraty wzroku. Choroba ta najczęściej dotyka osoby powyżej 40. roku życia, ale może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Objawy jaskry to między innymi niewyraźne widzenie, aureole wokół świateł, bóle głowy i mdłości. Nieleczona jaskra może prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Jakie badania pozwalają potwierdzić jaskrę? 

Aby potwierdzić diagnozę jaskry, konieczne jest wykonanie serii badań. Najlepiej zdecydować się na kompleksową diagnostykę jaskry. Wśród badań znajduje się między innymi:

  • tonometria,
  • badania pola widzenia,
  • badania nerwu wzrokowego.

Tonometria służy do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i jest często stosowana do diagnozowania jaskry. Badania pola widzenia pozwalają na określenie, jak wiele z widzenia obwodowego zostało utracone z powodu choroby. Badanie nerwu wzrokowego pozwala na wykrycie oznak uszkodzenia nerwu wzrokowego, które jest spowodowane przez jaskrę.

Jakie są możliwości leczenia jaskry? 

Leczenie jaskry może obejmować stosowanie kropli do oczu, operację laserową lub tradycyjną operację. Aby dobrać odpowiednią metodę, konieczne jest przeprowadzenie wcześniej wymienionych badań. O omówienie leczenia poprosiliśmy specjalistę z kliniki okulistycznej w Warszawie, który wytłumaczył:

- Krople do oczu są często stosowane do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i spowolnienia postępu choroby. Chirurgia laserowa jest wykorzystywana w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej poprzez stworzenie drogi odpływu płynu z oka. Tradycyjna operacja z kolei polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w oku, które umożliwia odpływ płynu.

Regularne badania oczu są niezbędne dla osób z jaskrą, aby monitorować postępy choroby i odpowiednio dostosować plany leczenia. Oprócz tego utrzymanie zdrowej diety, a także regularna aktywność fizyczna mogą również pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu postępu jaskry. Wczesne wykrycie i leczenie jaskry są kluczowe dla zachowania wzroku i zapobiegania dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak zadbać o zdrową dietę?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia jaskry?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Możemy wymienić kilka popularnych chorób oka, o których warto wiedzieć nieco więcej. Jedną z nich jest jaskra. To przypadłość, która wpływa na nerw wzrokowy w oku. Jej przyczyną jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a jeśli nie zostanie wyleczona, może prowadzić do utraty wzroku. Choroba ta najczęściej dotyka osoby powyżej 40. roku życia, ale może wystąpić u ludzi w każdym wieku. Objawy jaskry to między innymi niewyraźne widzenie, aureole wokół świateł, bóle głowy i mdłości. Nieleczona jaskra może prowadzić do trwałej utraty wzroku.Jakie badania pozwalają potwierdzić jaskrę? Aby potwierdzić diagnozę jaskry, konieczne jest wykonanie serii badań. Najlepiej zdecydować się na kompleksową diagnostykę jaskry. Wśród badań znajduje się między innymi:tonometria,badania pola widzenia,badania nerwu wzrokowego.Tonometria służy do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i jest często stosowana do diagnozowania jaskry. Badania pola...