Zdjęcia z powietrza dronem – jaką wiedzę należy zdobyć?

Zdjęcia z powietrza dronem – jaką wiedzę należy zdobyć?

Ocena: brak
Głosów: 0

Fotografowanie dronem, czyli robienie zdjęć z lotu ptaka, lub mówiąc krótko z powietrza, to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź fotografii oraz produkcji filmowej. Wszystko to dzieje się za sprawą stale rosnącej popularności, zapotrzebowania na usługi i szerokiej dostępności niezbędnego do tego sprzętu. Jeśli także Ty chciałbyś  wypróbować tę technikę, koniecznie sprawdź wskazówki, jakie przygotowaliśmy.

Fotografia z wysokości za pomocą drona, czyli o tym jak uzyskać nowy wymiar kadrów

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — naświetlenie zdjęć. Sprawdź, jak operować światłem

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja, czyli jak wpleść w zdjęcie poszczególne elementy kadru

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak wybrać pogodę sprzyjającą sesji dronem?

W momencie kiedy nabędziemy drona i posiadamy odpowiednie uprawnienia do tego, aby móc się nim posługiwać, możemy udać się z nim w teren kiedy tylko chcemy. Istnieje tylko jeden warunek — musi pasować bezchmurna pogoda. Jeśli prognozy pogody nie są sprzyjające i zapowiadają ulewy lub silny wiatr, lepiej jest odpuścić sobie sesje fotograficzne z użyciem drona w tym terminie, zwłaszcza jeśli nie posiada się zbyt dużego doświadczenia w pracy z dronem w takim warunkach.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Co czytać w szkole podstawowej i średniej?
Komentarze: 0
Ocena: 1.00
Fotografowanie dronem, czyli robienie zdjęć z lotu ptaka, lub mówiąc krótko z powietrza, to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź fotografii oraz produkcji filmowej. Wszystko to dzieje się za sprawą stale rosnącej popularności, zapotrzebowania na usługi i szerokiej dostępności niezbędnego do tego sprzętu. Jeśli także Ty chciałbyś  wypróbować tę technikę, koniecznie sprawdź wskazówki, jakie przygotowaliśmy.Fotografia z wysokości za pomocą drona, czyli o tym jak uzyskać nowy wymiar kadrówWykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdję...