
Zdjęcia z powietrza dronem – jaką wiedzę należy zdobyć?
Fotografowanie dronem, czyli robienie zdjęć z lotu ptaka, lub mówiąc krótko z powietrza, to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź fotografii oraz produkcji filmowej. Wszystko to dzieje się za sprawą stale rosnącej popularności, zapotrzebowania na usługi i szerokiej dostępności niezbędnego do tego sprzętu. Jeśli także Ty chciałbyś wypróbować tę technikę, koniecznie sprawdź wskazówki, jakie przygotowaliśmy.
Fotografia z wysokości za pomocą drona, czyli o tym jak uzyskać nowy wymiar kadrów
Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.
Ekspozycja — naświetlenie zdjęć. Sprawdź, jak operować światłem
Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.
Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)
Kompozycja, czyli jak wpleść w zdjęcie poszczególne elementy kadru
Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.
Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:
- zasada trójpodziału,
- linia diagonalna,
- symetria,
- centrum.
Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.
Jak wybrać pogodę sprzyjającą sesji dronem?
W momencie kiedy nabędziemy drona i posiadamy odpowiednie uprawnienia do tego, aby móc się nim posługiwać, możemy udać się z nim w teren kiedy tylko chcemy. Istnieje tylko jeden warunek — musi pasować bezchmurna pogoda. Jeśli prognozy pogody nie są sprzyjające i zapowiadają ulewy lub silny wiatr, lepiej jest odpuścić sobie sesje fotograficzne z użyciem drona w tym terminie, zwłaszcza jeśli nie posiada się zbyt dużego doświadczenia w pracy z dronem w takim warunkach.
Komentarze
Brak komentarzy