Czytanie lektury szkolnej. Poznaj istotne porady, aby zapamiętać treść książki!

Czytanie lektury szkolnej. Poznaj istotne porady, aby zapamiętać treść książki!

Ocena: brak
Głosów: 0

Właściwe podejście do czytania książek sprawia, że dzieci podchodzą do tego zadania chętniej i dużo więcej zapamiętują z ich treści. Sprawdziany w szkole nie są już stresującym i przykrym obowiązkiem! Tylko jak to zrobić, jeżeli większość uczniów traktuje przerabianie lektur jako zło konieczne? Poznaj kilka cennych wskazówek, które pomogą dziecku w lepszym zapamiętaniu lektury oraz będą mu się kojarzyły z przyjemnością!

Znajdź spokojny i cichy kąt w domu!

Do czytania nie zasiadaj z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą książkę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe rozpisać sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron zdołamy czytać w ciągu jednego dnia?

Obecnie mało kto rozstaje się z telefonem na dłużej niż 30 minut, natomiast w czytaniu lektur jest to ważne. Jeżeli chcemy mieć jak najlepsze efekty i nie powracać do tych samych rozdziałów wielokrotnie, powinniśmy odłożyć telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to podnieść uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli tego typu sytuacja się powtarza, warto zawsze przed czytaniem oznajmić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na później.

Co zrobić, aby lektura utrwaliła się w głowie?

Po każdym rozdziale możesz zajrzeć do opracowań lektur z wytłumaczonymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora, jak również materiały o czasach, w których żył i tworzył.

Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach sytuacje i emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako następne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Warto się dowiedzieć, czy powstały jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi oraz elementy, jakie zostały zignorowane albo odmienione.

Notatki z lektur wspierają pamięć!

Zakup zeszyt, który miej zawsze pod ręką, kiedy masz zamiar brać się za czytanie lektury. Będziesz mógł w nim zapisywać kluczowe informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z książką, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, jak coś ci umknie.

Co zrobić, żeby dziecko chętniej czytało lektury szkolne?

Przeczytanie lektury szkolnej przez dziecko jest często przyczyną niezadowolenia oraz poczucia ciężkiej przeprawy. Kiedy nasze dziecko nie chce czytać książek, należy pokazać mu, żeby podszedł do tego, jak do czegoś, co da mu poznanie odmiennego życia, być może dużo bardziej intrygującego i oszałamiającego. Kolejnym sposobem, który może zachęcić dziecko do polubienia lektur, jest okazanie mu książki jako ekscytującego wyzwania!

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Właściwe podejście do czytania książek sprawia, że dzieci podchodzą do tego zadania chętniej i dużo więcej zapamiętują z ich treści. Sprawdziany w szkole nie są już stresującym i przykrym obowiązkiem! Tylko jak to zrobić, jeżeli większość uczniów traktuje przerabianie lektur jako zło konieczne? Poznaj kilka cennych wskazówek, które pomogą dziecku w lepszym zapamiętaniu lektury oraz będą mu się kojarzyły z przyjemnością!Znajdź spokojny i cichy kąt w domu!Do czytania nie zasiadaj z założeniem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej szczegółów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą książkę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe rozpisać sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron z...