Jak wybrać najlepszy film kryminalny na wieczór?

Jak wybrać najlepszy film kryminalny na wieczór?

Ocena: 4.00
Głosów: 1

Główna oś filmu kryminalnego kręci się wokół popełnionej zbrodni. Zawiłe śledztwo, które prowadzi mocno zaangażowany detektyw, aura tajemniczości, a także walka dobra ze złem, to cechy takiego filmu. Widz uczestniczy poniekąd wraz z prowadzącym śledztwo w rozwiązywaniu zagadki i cały czas trzymany jest w napięciu. Zakończenie bardzo często potrafi zaskoczyć, ale zawsze na końcu zwycięża dobro. Tak pokrótce można opisać dobry kryminał.  Brak w nim jednak analizy stanów psychicznych czy motywów postępowania. Dlatego obecne kino kryminalne odchodzi od pierwotnej formuły kryminału, koncentrując się na psychologicznych motywach sprawcy.

Zasady wyboru dobrego filmu kryminalnego

Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – najczęściej morderstwa. A wraz z rozwojem fabuły następne sytuacje miały prowadzić do odszukania sprawcy oraz wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na kilka odmian, pośród których możemy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi gadżetami wykorzystywanymi w filmach kryminalnych są szybkie samochody, broń oraz narzędzia przestępstwa. W latach 30. nadzwyczajnym powodzeniem charakteryzowały się filmy gangsterskie opowiadające o historii Ala Capone czy innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, to znaczy filmu czarnego. Cechował się on zatarciem ewidentnego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu znajdowała się osoba kontrowersyjnego detektywa, który usilnie starał się rozwiązać zagadkę. Lata 60. i 70. przyniosły z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak przykładowo „Brudny Harry” lub „Serpico”, w których prezentowana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła niegodziwości.

Ostatnimi laty obserwujemy totalną zmianę klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca zazwyczaj znany już jest od początku fabuły albo główny wątek przytoczonej historii nie polega na odkrywaniu prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Niezapomniane tytuły kryminałów ostatnich lat

W okresie długoletniej historii kinematografii powstało sporo bardzo dobrych filmów kryminalnych. Jednakże my chcielibyśmy polecić te, które naszym zdaniem zasługują na miano 10 najlepszych.

Należą do nich:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak wybrać najlepszy film kryminalny na wieczór?
Komentarze: 0
Ocena: 4.00
Główna oś filmu kryminalnego kręci się wokół popełnionej zbrodni. Zawiłe śledztwo, które prowadzi mocno zaangażowany detektyw, aura tajemniczości, a także walka dobra ze złem, to cechy takiego filmu. Widz uczestniczy poniekąd wraz z prowadzącym śledztwo w rozwiązywaniu zagadki i cały czas trzymany jest w napięciu. Zakończenie bardzo często potrafi zaskoczyć, ale zawsze na końcu zwycięża dobro. Tak pokrótce można opisać dobry kryminał.  Brak w nim jednak analizy stanów psychicznych czy motywów postępowania. Dlatego obecne kino kryminalne odchodzi od pierwotnej formuły kryminału, koncentrując się na psychologicznych motywach sprawcy.Zasady wyboru dobrego filmu kryminalnegoKryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na...