Jak zaplanować aranżację ogrodu, by stanowił ozdobę Twojego domu

Jak zaplanować aranżację ogrodu, by stanowił ozdobę Twojego domu

Ocena: brak
Głosów: 0

Posiadasz wreszcie swój wymarzony dom? Udało Ci się zrealizować jedną z największych inwestycji w życiu? To przedsięwzięcie zapewne nie było łatwe. Zadaj sobie pytanie, czy zadbałeś o każdy detal, aby móc w pełni cieszyć się swoim własnym miejscem na ziemi? Wyobraź sobie, jak po ciężkim dniu pracy wychodzisz, aby wypić herbatę na werandzie, a Twoje otoczenie domu pozostawia wiele do życzenia. Takiego scenariusza można jednak uniknąć. Wystarczy zaprojektować piękny ogród, który będzie stanowił ozdobę Twojej posesji, i w którym z przyjemnością każdy będzie chciał przebywać.

Jaką funkcje pełni ogród koło domu?

Ogród stanowi ubocze, wolną przestrzeń, prywatny azyl, do jakiego można uciekać w celu zrelaksowania się, odpoczynku, a także rozrywki! W zależności od wymiarów, położenia i zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać różnorodne funkcje. Zagadnienia te czasami podyktowane są przymusem — posesja położona na spadzistym terenie na ogół wiąże się z nachyloną działką, nieraz jednakże wynikają wyłącznie z osobistych preferencji.

W grę wkracza tu wobec tego projektowanie ogrodów, jakie staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Ludzie lubią ładną oraz estetycznie zaaranżowaną przestrzeń, a zawód projektanta ogrodowego staje się równie powszechny, co klasyczny architekt wnętrz.

Czy jednak usługi takiej osoby są w stanie pozostać uznane za konieczność, czy pozostają poniekąd w zakresie luksusu, na który decydują się jedynie wszyscy, jakim szczególnie zależy na estetycznym i efektywnym ogrodzie? Czas odpowiedzieć sobie na te zapytania!

Projektowanie ogrodów. Na czym polega ta dziedzina?

Odpowiednio zorganizowany ogród to o wiele więcej niż jedynie ścinek ziemi obrośnięty trawnikiem. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, niemniej jednak za najpoprawniej opracowanymi ogrodami kryje się szczegółowe planowanie, które nakierowane jest na to, aby przynosić bardzo dobre wyniki.

Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest sferą znacznie bardziej wymagającą od planowania wnętrz, bo występuje tutaj niesłychanie mocny czynnik losowy. Mianowicie, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, jakie stanowią główny komponent niemal każdego ogrodu.

Ponadto uwzględnić tu należy liczne czynniki zewnętrzne, jakie na taki ogród będą wpływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta mogą o wiele ograniczyć zakres materiałów, które w projektowaniu ogrodu się użytkuje.

Jakie ogrody wyróżniamy? Wybierz ogród idealny dla siebie

Odwołując się do najbardziej popularnego podziału ogrodów, można wymienić tutaj dwa warianty, które do dziś wybierane są jako wzór przy projektowaniu ogrodów:

  • Ogród francuski — charakterystyczny, symetryczny i równo przycięty ogród, w jakim udział ludzkiej pracy jest wyraźnie zauważalne. Mając swoje początki w barokowych pałacach, kojarzy się on z bogactwem oraz majestatem, inspirując dużo ze współczesnych ogrodów. Styl ten najpoprawniej prezentuje się w przypadku działek o większej powierzchni.
  • Ogród angielski — jest to całkiem odmienne podejście, które w mniejszym stopniu wpływa na wzrost roślin, nadając całej przestrzeni iluzję dzikości. Choć prowadzenie takiego ogrodu ma prawo wydawać się znacznie prostsze, to w dalszym ciągu należy o niego dbać, żeby nie przeistoczył się w zwykłe zarośla.

Architekt ogrodów - Czy warto go zatrudnić?

Musisz wiedzieć, że projektowanie ogrodu to tylko pozornie prosta sprawa. Wcale nie wystarczy tu tylko zasadzenie kwiatów i krzewów. Profesjonalny architekt ogrodów zajmuje się na co dzień projektowaniem ogrodów i jeśli nie masz doświadczenia z tym zagadnieniem, warto poprosić go o pomoc.

Nieważne czy masz do zagospodarowania wielką przestrzeń, czy tylko mały kawałek trawnika za domem. Każdy obszar może zostać przekształcony w dzieło sztuki, jeśli trafi w dobre ręce. Zawodowiec będzie ponadto skarbnicą wiedzy — przekaże Ci ważne wskazówki odnośnie utrzymania i pielęgnacji zieleni.

 

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Dalia Borowska

Jestem ogromną fanką pracowania w ogrodzie. Jakiekolwiek zmiany wymyślam i wprowadzam sama bez porad osób, które aranżacją zajmują się na co dzień. Z mojej pracy jestem naprawdę bardzo zadowolona.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Utrata ciepła przez okna - jak temu zaradzić?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Posiadasz wreszcie swój wymarzony dom? Udało Ci się zrealizować jedną z największych inwestycji w życiu? To przedsięwzięcie zapewne nie było łatwe. Zadaj sobie pytanie, czy zadbałeś o każdy detal, aby móc w pełni cieszyć się swoim własnym miejscem na ziemi? Wyobraź sobie, jak po ciężkim dniu pracy wychodzisz, aby wypić herbatę na werandzie, a Twoje otoczenie domu pozostawia wiele do życzenia. Takiego scenariusza można jednak uniknąć. Wystarczy zaprojektować piękny ogród, który będzie stanowił ozdobę Twojej posesji, i w którym z przyjemnością każdy będzie chciał przebywać.Jaką funkcje pełni ogród koło domu?Ogród stanowi ubocze, wolną przestrzeń, prywatny azyl, do jakiego można uciekać w celu zrelaksowania się, odpoczynku, a także rozrywki! W zależności od wymiarów, położenia i zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać różnorodne funkcje. Zagadnienia te czasami podyktowane są przymusem — posesja położona na spadzi...