Zakładanie trawnika w sezonie jesiennym - czy znasz ważne wytyczne?

Zakładanie trawnika w sezonie jesiennym - czy znasz ważne wytyczne?

Ocena: 4.00
Głosów: 1

Już nawet niewielki ogród znacznie zyska na swoim wyglądzie, jeśli znajdzie się z nim zadbany, zielony trawnik. Równo przystrzyżona trawa daje wrażenie uporządkowania i stanowi przepiękne tło dla krzewów i kwiatów. Zakładanie trawnika kojarzy się często z wiosną, a jednak wczesna jesień to równie odpowiednia pora na tego typu prace. Aby zadanie zakończyło się powodzeniem, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przygotowanie trawnika — podstawowe zasady

Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.

Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika gatunek trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną lub sportową. W przypadku, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, albo dywanowa.

Przed wysianiem trawnika odpowiednio przygotuj podłoże. Zlikwiduj wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę przy podlewaniu. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą świeżo posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a w dalszym ciągu wysyp nawozy oraz kompost, oraz ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasionek trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to przy pomocy niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, aby nie zmyć nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Najczęstsze błędy przy zakładaniu trawnika

Powszechne jest sporo błędów, które zaobserwować można u zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Przede wszystkim na etapie przygotowania podłoża nie zapomnij o zlikwidowaniu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym pospolitym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W pewnych miejscach widzialne będą puste pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania albo w wypadku siewu ręcznego powtórz operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Wielu ludzi zaniedbuje ten proces, a skutkiem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni działki jest błędne. Warunki do wzrostu w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu doby gleba jest nasłoneczniona i w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Mając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Jak pielęgnować ogród jesienią?

Po upalnym okresie i intensywnym użytkowaniu darń jest zazwyczaj osłabiona. Jesień to idealny okres na zabiegi pielęgnacyjne. Warto zaopatrzyć się w bogaty w fosfor nawóz jesienny, który wzmocni system korzeniowy trawy i stopniowo przygotuje ją do zimy.

Czynnością, na którą decyduje się wiele osób, jest także wapnowanie trawnika. Zbyt niski poziom wapnia powoduje zakwaszenie, a to z kolei może przekładać się na powstawanie mchu. Zabieg wapnowania poleca się przeprowadzać raz na 2-3 lata i właśnie najlepiej w okresie jesiennym.

Na okres zimy nie wolno także pozostawiać długich źdźbeł trawy. To sprzyja tworzeniu się chorób grzybiczych. Trawę najlepiej skrócić na długość około 4-5 cm, a ostatnie koszenie wykonać tuż przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Utrata ciepła przez okna - jak temu zaradzić?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Już nawet niewielki ogród znacznie zyska na swoim wyglądzie, jeśli znajdzie się z nim zadbany, zielony trawnik. Równo przystrzyżona trawa daje wrażenie uporządkowania i stanowi przepiękne tło dla krzewów i kwiatów. Zakładanie trawnika kojarzy się często z wiosną, a jednak wczesna jesień to równie odpowiednia pora na tego typu prace. Aby zadanie zakończyło się powodzeniem, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.Przygotowanie trawnika — podstawowe zasadyPrace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niska kwasowość sprzyjać będzie wzrostowi mchów. Przy zbyt wysokim szybciej od trawy rosnąć będą chwasty.Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od użycia trawnika gatunek trawy winien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wytypuj gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną lub sportową. W przy...