Utrata ciepła przez okna - jak temu zaradzić?

Utrata ciepła przez okna - jak temu zaradzić?

Ocena: brak
Głosów: 0

W 2021 roku do życia weszły przepisy, które zwiększają wymagania wobec okien. Normy są trudne do spełnienia. Producenci powinni szukać nowych rozwiązań. Potrójne szyby muszą posiadać pokaźniejsze ramy oraz być należycie zamontowane. Od okien zależy wygląd elewacji. Ich cena zależy od rozmiaru i podziału szyb. Warto zastanowić się nad oknami jeszcze w trakcie planowania budynku. O tym, co powinieneś wiedzieć o oknach przeczytasz za chwilę.

Izolacyjność cieplna okien - cechy

Najczęściej podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest prawdopodobnie na ogół wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego zjadacza chleba w tej materii, przedstawiając dane w taki sposób, aby wypadały one najkorzystniej. Okna charakteryzują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje ile energii uchodzi nam przez okna. W związku z tym niższy współczynnik jest bardziej korzystny. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech wariantach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Chwytem pospolitym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się wyłącznie do przeszklenia.

Rozmieszczenie okien - zrób to prawidłowo!

Przepisy budowlane wskazują, jakie pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, a także określają jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane muszą być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o pomieszczenia sanitarne i techniczne, takich jak łazienka bądź kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi posiadać własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Dobry materiał na ramy okienne

Trzy popularne surowce na ramy okienne to PCV, drewno i aluminium. PCV chętnie stosuje się na oknach fasadowych. Wynika to z niskiej ceny oraz brakiem konieczności konserwacji. Polichlorek winylu nie wymaga w tym przypadku specjalnej opieki. Przy obecnych możliwościach technologicznych stosuje się kolorowe okleiny lub nakładki z metalu na tego typu okna. PCV nie stosuje się ani na drzwi tarasowe, ani w przypadku małych okien. Spowodowane to jest zbyt wąskimi profilami.

Drewno jest materiałem drogim, ale równie trwałym. Nadaje się do okien dachowych oraz znacznych rozmiarów przeszkleń. Należy go co jakiś czas lakierować i malować.

Aluminium to towar luksusowy. Jest on bardzo mocny i nie potrzebuje specjalnej opieki. Ma swoje zastosowanie w przypadku dużych przeszkleń.

Izolacyjność cieplna nie jest zależna aż w tak dużym stopniu od zastosowanego towaru do produkcji ramy. Współczynniki U zależą w sporym stopniu od rozmiaru profilu i dodanych materiałów izolacyjnych. Często używa się pianki do wypełniania przestrzeni wewnątrz ram. W rzeczywistości izolacyjność surowców z tych grup materiałów jest zbliżona.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Utrata ciepła przez okna - jak temu zaradzić?
Komentarze: 0
Ocena: brak