
Zawód mechanik. Co należy wiedzieć o pracy mechanika?
Wydaje się, że stwierdzenie, czym jest zawód mechanika samochodowego, jest stosunkowo łatwe — zajmuje się on naprawą samochodów. W rzeczywistości zakres jego obowiązków jest dużo szerszy. Nie każdy posiada warunki fizyczne oraz kompetencje zawodowe, do tego, aby pracować przy obsłudze pojazdów. Zawód mechanika jest zatem nie tylko trudny, ale także odpowiedzialny. To od jakości wykonanej naprawy zależy później w dużej mierze bezpieczeństwo jazdy klienta. Poniżej przedstawiamy garść ważnych informacji, które związane są z pracą mechanika.
Co należy do zadań mechanika samochodowego?
Mówiąc wprost, jest to naturalnie naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednak to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed rozpoczęciem napraw specjalista musi rozpoznać usterkę. Czasem jego zadanie na tym się kończy.
Mechanik musi być w stanie kooperować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy oraz układ napędowy. Przeprowadza bieżące wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia i sprzęt diagnostyczny. Nierzadko dodatkowo komputer z warsztatowym oprogramowaniem.
Co zrobić, aby móc wykonywać pracę mechanika?
Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję oraz talent w tej dziedzinie odkrywają na przykład w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest również samoukami. Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motorów, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie wykonywać tego typu naprawy na własną rękę.
Dla pracodawcy najważniejsze są kompetencje. Zawód albo tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami to się nie uda. Ten element jest kluczowy.
Z jakimi trudnościami w pracy mechanika należy się liczyć?
Ciężar, którym cechują się samochody oraz ich rozmiary, powodują, że to mechanik bardzo często powinien dostosować swoją pozycję ciała do samochodu. Praca mechanika z tej przyczyny nadzwyczaj często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem i w kanale warsztatowym bądź w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Ile zarabia mechanik samochodowy?
Zdrowy kręgosłup może być bardzo przydatny, ażeby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są niezwykle ciężkie. Ich instalacja może powodować potrzebę użycia znacznej siły oraz dobrej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło nam nogi.
Kto może zostać mechanikiem?
Mechanik, który chce podjąć pracę w warsztacie samochodowym, musi posiadać nie tylko odpowiednio ugruntowaną wiedzę techniczną, ale także szereg cech, które będą niezbędne. Osoba taka powinna mieć zdolność logicznego myślenia, być opanowana, precyzyjna, dokładna i cierpliwa. Dobry mechanik musi liczyć się z pracą pod presją czasu oraz częstą zmiennością wykonywanych czynności.
Praca mechanika z pewnością nie należy do prostych, jeśli jednak jest wykonywana z pasją, może przynieść dużo satysfakcji.
Komentarze
Brak komentarzy