Które nawozy są bezpieczne?

Które nawozy są bezpieczne?

Ocena: brak
Głosów: 0

Produkty gotowe są ogromnym ułatwieniem w życiu codziennym. Tak samo wygląda sytuacja na rynku ogrodniczym. Powstają coraz to nowsze nawozy sztuczne, dostępne niemal wszędzie. Każdy może zakupić taki preparat i użyć go na swoich roślinach. Producenci obiecują niesamowite efekty stosowania, które mają pojawić się w krótkim czasie. Z pewnością są to produkty warte uwagi.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne trendy ekologiczne, powinno się zastanowić, czy możemy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie również określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zdumiewające.

Jaki typ nawozu do roślin warto wybrać? 

Wyróżniamy kilka fundamentalnych typów nawozów organicznych, a wśród nich są:

  • Kompost – jeśli stworzyliśmy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj wszelkie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj wszelkie skórki po owocach, resztki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty oraz pozostałości po pieleniu grządek. Po kilku tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, żeby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, by przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt końcowy po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, z reguły stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wsadzamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie paru tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Kiedy nawozy organiczne to dobry wybór? 

Dzięki używaniu nawozów uzupełniamy podłoże w kluczowe składniki pokarmowe i wartościową próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w dużo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw oraz owoców, jakie są bardziej wytrzymałe na nawet silny kompost czy obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, aby zrozumieć zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, których nie odnajdziemy w nawozach sztucznych.

Istotne zasady używania nawozów

Jak wspomniano wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim dojrzewa oraz potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, aby każda dostała tyle pokarmu, ile potrzebuje, bowiem nadmiar nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina obfituje we wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Do najczęstszych błędów przy nawożeniu, których zdecydowanie musisz unikać, należy zbyt późne nawożenie roślin. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy jest jeszcze wiele czasu do zimnych dni, czyli w lipcu. Dzięki temu dasz im szansę na rozwinięcie się przed największymi mrozami. Oprócz tego zwracaj także uwagę na ilość produktu, ponieważ zbyt dużo nawozu może przygnieść roślinę i uniemożliwić jej pobieranie składników z ziemi.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Jerzy Kalinowski

Stawiam tylko na naturalne nawozy, a nie na jakąś chemie, którą tak często nam wpychają i która zanieczyszcza środowisko.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Sprawdzone metody wyboru lustra łazienkowego
Komentarze: 1
Ocena: 4.00
Które nawozy są bezpieczne?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Produkty gotowe są ogromnym ułatwieniem w życiu codziennym. Tak samo wygląda sytuacja na rynku ogrodniczym. Powstają coraz to nowsze nawozy sztuczne, dostępne niemal wszędzie. Każdy może zakupić taki preparat i użyć go na swoich roślinach. Producenci obiecują niesamowite efekty stosowania, które mają pojawić się w krótkim czasie. Z pewnością są to produkty warte uwagi.Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne trendy ekologiczne, powinno się zastanowić, czy możemy spróbować wykonać nawóz samodzielnie. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas dużo wysiłku. Czy przyniesie również określone korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ bez tego zabiegu wiele plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak zdumiewające.Jaki typ nawozu do roślin warto wybrać? Wyróżniamy kilka fundamentalnych typów nawozów organicznych, a wśród nich są: Kompost – jeśli stworzyliśm...