Jak uprawiać kaktusy doniczkowe - 5 prostych kroków

Jak uprawiać kaktusy doniczkowe - 5 prostych kroków

Ocena: 4.50
Głosów: 4

Kaktusy i sukulenty to popularne rośliny doniczkowe. Szczególnie wśród dzieci – często są to pierwsze rośliny, które uprawiają. Kaktusy to proste w uprawie i pielęgnacji okazy, zwłaszcza jeśli wybierzesz ich łatwą odmianę.    

Jak mówi Ian Thwaites, członek komitetu British Cactus & Succulents Society: „Niewiele pospolitych kaktusów i sukulentów można łatwo zaniedbać, ale zbyt duża troska o te rośliny może doprowadzić do ich śmierci." Wbrew powszechnemu przekonaniu kaktusy nie pochodzą z prawdziwych pustyń, ale można je znaleźć na obszarach o zmniejszonych opadach deszczu. Ewolucja dała im zdolność do przechowywania wody, aby przetrwać czasy suszy, niezależnie od tego, czy inne rośliny w tym czasie uschną”. Ian dodaje, że uprawa kaktusów jest naprawdę prosta, o ile będziesz stosował pięć prostych porad:   

Jak hodować kaktusy doniczkowe? Jaka ziemia do kaktusów będzie idealna?

  1. Kaktusy potrzebują dobrze osuszonego podłoża. Dodaj jedną część ziarna do dwóch części podłoża uniwersalnego. Będzie to idealna ziemia do kaktusów.
  2. Kaktusy potrzebują dużo światła, więc do ich hodowli wybierz nasłoneczniony parapet, oranżerię lub szklarnię.
  3. Obserwuj sezon wegetacyjny, który trwa od połowy marca do końca września. W tym czasie zadbaj o dobre nawodnienie rośliny, a następnie pozwól kaktusowi wyschnąć przed ponownym podlaniem. Nie dopuść do tego, aby spodek na którym zostały umieszczone był mokry przez dłuższy czas. Zbyt wilgotne podłoże może być dla nich śmiertelne. Od czasu do czasu możesz podlać kaktusy nawozem do pomidorów.
  4. Przez resztę roku obserwuj zimowy odpoczynek kaktusa i nie podlewaj tej rośliny. Warto zadbać, aby temperatura, w której umieszczony jest kaktus była w okolicach 5°C.
  5. Miej oko na szkodniki takie jak wełnowce lub przędziorki. Zastosuj tutaj odpowiedni środek owadobójczy.

5 odmian kaktusów domowych, idealnych dla początkujących

Mammillaria - Kaktus domowy o największych rozmiarach

Mammillaria

Mammillaria - Jest to największy rodzaj kaktusów. Pochodzą głównie z USA i Meksyku. Większość gatunków idealnie nadaje się do uprawy na parapetach i przez całe lato będzie cieszyć Cię pierścieniem delikatnych kwiatów. W Holandii Mammillaria jest tradycyjną rośliną dawaną na Dzień Matki, a holenderskie szkółki hodują ich miliony specjalnie na tę okazję.

 

Echinopsis - Katkus z dużymi pięknymi kwiatami

Echinopsis

Echinopsis - Jest to grupa roślin znana z dużych kwiatów, które otwierają się wieczorem i skrywają swoje piękno zaraz następnego ranka. Kwiatami będziesz mógł cieszyć się przez całe lato. W dodatku przepięknie pachną, pozostawiając przyjemną woń w domu. W ostatnich latach bardzo dużo pracuje się nad hybrydami odmiany echinopsis. Wszystko po to, aby kwiaty tego kaktusa były jeszcze piękniejsze i kwitły nawet kilka dni.

Echeveria - Kaktus z fantastycznymi liśćmi o pięknych kształtach

Echeveria

Echeveria - Roślina ta jest bardzo modna i coraz częściej gości w naszych domach. Pielęgnuj ją tak, jak tradycyjnego kaktusa, a na pewno zostaniesz nagrodzony. Cały sekret piękna tego kwiatu tkwi w interesującym kształcie jego liści. Forma rozety oraz rozmaite kolory, przeplatające się ze sobą, tworzą niepowtarzalne połączenie. Uważaj na srebrzysto-niebieskie liście. Nie wolno ich dotykać, ponieważ pokryte są pudrowym nalotem.

 

Euphorbia - Duża różnorodność odmian z pięknymi kwiatami

Euphorbia

Euphorbia - Wielka rodzina roślin z gatunku sukulentowatych, której charakterystyczną cechą jest to, że jej członkowie różnią się między sobą. Niektóre z gatunków bardzo lubią cieplejsze temperatury. Zdecydowanie najbardziej popularna z odmian to Euphorbia obesa, która jest ulubieńcem kolekcjonerów. Rośliny te pochodzą z Afryki Południowej i wydają się mieć na swych liściach coś na wzór w szkocką kratę. Męskie i żeńskie kwiaty rodzą się na różnych roślinach, więc jeśli chcesz wyhodować nasiona, będziesz potrzebować dwóch roślin. Jedno jest pewne - nic nie będzie trudne z tymi fascynującymi roślinami!

Lithops - Kaktus domowy przypominający kamienie

Lithops

Lithops - Znane szerzej jako żywe kamienie. Miniaturowy rozmiar naszych sukulentów sprawi, że na zawsze będą ozdobą Twojej kolekcji. Są łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem przestrzegania ich specjalistycznych wymagań: po zakończeniu kwitnienia (wrzesień/październik) należy wstrzymać ich podlewanie. Dzięki takiemu zabiegowi, roślina wypuści nowe liście. W tym czasie stare liście będą się powoli kurczyć.  Kiedy stare liście całkowicie wyschną (maj), LIthopsy można podlewać jak kaktusy. Jesienią będzie można cieszyć się z pięknych, nowych liści, które zakwitną na biało lub żółto.

Aby uzyskać więcej informacji, porad bądź inspiracji koniecznie śledź nasz serwis. Z pewnością hodowla kaktusów stanie się Twoim nowym hobby!

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jak uprawiać kaktusy doniczkowe - 5 prostych kroków
Komentarze: 0
Ocena: 4.50
Kaktusy i sukulenty to popularne rośliny doniczkowe. Szczególnie wśród dzieci – często są to pierwsze rośliny, które uprawiają. Kaktusy to proste w uprawie i pielęgnacji okazy, zwłaszcza jeśli wybierzesz ich łatwą odmianę.    Jak mówi Ian Thwaites, członek komitetu British Cactus & Succulents Society: „Niewiele pospolitych kaktusów i sukulentów można łatwo zaniedbać, ale zbyt duża troska o te rośliny może doprowadzić do ich śmierci." Wbrew powszechnemu przekonaniu kaktusy nie pochodzą z prawdziwych pustyń, ale można je znaleźć na obszarach o zmniejszonych opadach deszczu. Ewolucja dała im zdolność do przechowywania wody, aby przetrwać czasy suszy, niezależnie od tego, czy inne rośliny w tym czasie uschną”. Ian dodaje, że uprawa kaktusów jest naprawdę prosta, o ile będziesz stosował pięć prostych porad:   Jak hodować kaktusy doniczkowe? Jaka ziemia do kaktusów będzie idealna? Kaktusy potrzebują dob...